Mesa Boogie Caliber 50+

Kytary | Publikováno 2024-03-13 15:57:42 | Autor: Štěpán Soukup | Přečteno 36×

Tohle byl můj úplně první celolampový zesilovač. Mesa Boogie měla zvučné jméno a o respekt mezi kytaristy jde přece především, že jo? :D Tedy jak to hraje, jak se to bude ovládat a jestli to má všechny featury, který já potřebuju, to bylo už druhořadý. Hlavně, že Mesa a hlavně že respekt :D

K týhle značce mě vedl věhlas Dual Rectifiera, o kterém jsme jako kytaristi četli, poslouchali báchorky, a měl takový možnosti nastavení, že tam nebylo co řešit. Navíc nebyl nijak bigotní a vypadal hezky. Bohužel v daný době na něj zdaleka nebyly prachy, takže zůstával spíš takovým vlhkým snem. Proto jsem sehnal alespoň to nejlacinější, co šlo od týhle značky :) Calibera jsem kupoval v roce 2006 už tehdy od bývalý kytaristky kapely Matahari. Ta před něj píchla pedalboard, nakroutila si čistej a byla spkojená. Jenže já přece nekupuju lampu pro to, abych kreslil krabičkama!!! 92,128% mýho zvuku je přeci základní zkreslenej kanál.

Tehdy se mi jak to hraje líbilo, ale dělalo mi velký problémy seštelovat čistej vs. zkreslenej kanál navzájem. Potenciometry byly některý push-pull, všechno ovlivňovalo všechno, takže když jsem nechtěl tak nesnesitelnej křišťálovej čistej a podařilo se ho trochu nakrmit, tak hrál daleko víc nahlas, než druhej zkreslenej, kterej to jakoby přirozeně komprimoval. Když jsem ale oželel 100% nastavení a udělal nějakej kompromis, nehrálo to špatně. Ale tyhle typy Mes jsou prostě takový uřvaný, konkrétní, tlačivý, drzý... Prostě trošičku to míří k tý starý Metallice, trochu vzdáleněji Offspring nebo Blink. Nejvíc bych to asi definoval zvukově jako kytary u Krucipusků na albu Druide.

Teď s odstupem času se mi ten zvuk už trochu protiví, přijde mi nepoddajnej, nešťavnatej, až moc pevnej. Takovej prostě omezenej. Určitě platnej ve svém stylu. Ale nakonec neschopnost si to pořádně nastavit, právě tahle zvuková ořezanost i trochu obava o udržování takhle starýho zesíku ve spolehlivým stavu mě vedla k výměně.

Měl jsem tehdy bednu 2x12 od Petra Faiereisela, spíše známého pod značkou ESH. Geniální českej konstruktér opravdu špičkovejch celolampovejch zesilovačů a brilantních beden. Tenhle komplet a podobnost právě starejm Mesa Mark zvukům vedla jednoho šikovnýho člověka, Hugo Trkala, k rozhodnutí mi nabídnout vysněnýho Rectifiera, za celej můj komplet. Teda nutno říct, že pouze ve verzi Single, ale čert to vem, diamondplate, Rectifier, dva oddělený kanály, jump na sóla. Okamžitě beru! Za zmínku stojí, že jsem později od Huga ten samej Caliber koupil zpátky, než mě začal po pár týdnech znovu srát a tak šel znovu z baráku :D

Zpátky na blog