cubase

Domácí nahrávání – jak začít?

Domácí nahrávání – základy

Tenhle článek bych rád věnoval spíše úplným začátečníkům, pokud chtějí dělat muziku, aby věděli jak případně začít. Je to první level a proto nebudu zacházet do hloubky. Projdeme si základní pojmy a techniku. Začnu tak, aby mohl začít postupně úplně každý, kdo má k dispozici počítač.

Multitrack

Multitrackový software je jednoduše řečeno „nahrávací program“, který umí několik zvukových stop přehrávat a zároveň novou jednu, nebo více nahrávat. V praxi to znamená, že každá stopa je jeden nástroj/výstup jednoho mikrofonu. Takže třeba stopa 1 je kopák, stopa 2 horní blána bubínku….. stopa 9 basa, stopa 10 kytara…… Jsou to jednotlivé zvukové linky v nahrávce, které chceme pouštět dohromady.

Zároveň má každá stopa spoustu možností, jak ji upravit. Zvuk ve stopě se dá libovolně stříhat, nastavovat panorama, hlasitost, ekvalizovat a nasazovat VST pluginy a VSTi nástroje, kde se potom nachází nekonečno možností, jak si se zvukem pohrát.

Tvořit v multitracku hudbu je možné buď pomocí nahrávání živých nástrojů, nebo se dá většina nástrojů i „naklikat“ v midi a dát jim zvuk pomocí VSTi nástroje. Na vše se poté aplikuje klasický mix a mastering za pomoci VST pluginů.

Nekteré multitracky se dají sehnat i zdarma jako freeware. Mezi nejzdařilejší free programy patří např.:

kristal

Kristal Audio Engine

audacity

Audacity

 

multitrackstudio lite

Multitrack Studio Lite

 

Kvalitní profesionální multitracky můžete buď zakoupit v několika cenových kategoriích, nebo je dostanete při koupi nějaké externí zvukové karty (také často zvané Audio Interface).

Mezi ty nejznámější patří Cubase/Nuendo, Pro Tools, Logic, Ableton Live, Studio One, Cakewalk, či Samplitude.

Pro svoji rozšířenost v českých studiích a tedy vzájemnou kompatibilitu jsem zvolil Steinberg Cubase. Licenci na LE verzi jsem dostal zdarma ke zvukovce a za cca 1.300,- Kč jsem ještě upgradoval na verzi Elements, která dovoluje vytvořit celkově více stop a má navíc v základu důležité VST pluginy.

Multitrack je základ. Existují potom další možnosti, ale ty nakousneme jindy. Jsou jimy trackery, nebo programy typu Reason, Guitar Pro atd. S takovými programy můžeme hudbu začít dělat kdekoliv na počítači, který má alespoň integrovanou zvukovou kartu.

Pokud vlastníte nějaký nástroj, který chcete nahrávat, tak bude potřeba, u elektricky snímaných alespoň jednostopá externí zvuková karta. U akustických nástrojů připočítejte slušný mikrofon.

Audio interface – externí zvuková „karta“

Externí zvukovka vlastně vypadá většinou jako krabička, rozhodně ne jako karta. Nalezneme na ní jeden až mnoho vstupů. Ty bývají buď jen 6,3 mm jack, který je vhodný pro elektricky snímané nátroje jako je elektrická, či elektroakustická kytara, baskytara, el. housle apod., nebo XLR vstupy vhodné pro snímání mikrofonů. A nakonec je teď v módě dělat kombinované vstupy, kde do jedné zdířky můžete zapojit buď jack, nebo pasuje i XLR.

Lepší zvukové karty nabízí i 48V napájení mikrofonu (nebo DI boxu) tzv. phantomem. Vyžadují to spíše velkomembránové kondenzátorové mikrofony, které ke své funkci napájet potřebují. Dále může mít interface midi vstup. Ten je dobrý pokud máte elektrické bicí, či midi klaviaturu. Midi sdířkou můžete do počítače přímo zahrát a příslušný software vaši hru zaznamená prakticky v notách, resp. v midi zápisu, který lze dodatečně editovat a opravit tak například zahrané chyby, nebo nahraný nápad dále rozvíjet. Zapisovat midi „noty“ však lze i bez zařízení pomocí myši v midi editoru. Je to v praxi snadnější a pro mě přehlednější, než zápis klasických not.

m-audio_m-track_plus_mkii_main5

Já jsem pro svoje domácí potřeby zvolil M-Audio M-Track Plus mkII, protože značce M-Audio věřím, mám ji vyzkoušenou a překvapila mě softwarová výbava. Jsou k ní hned 2 multitracky zdarma – Ableton Live Lite a Steinberg Cubase LE. Dále je k ní několik pluginů od věhlasné společnosti Waves (AudioTrack, Eddie Kramer Effect Channel a TrueVerb).

Na trhu je zvukových karet určených pro nahrávání bezpočet. Liší se počty vstupů/výstupů. V homerecording sféře asi od jednoho do osmi. Vyšším levelem jsou pak mixážní pulty fungující jako audio interface, které mají vstupů a výstupů třeba 32, 64 i více.

Externí zvukové karty se připojují zpravidla přes USB. Existují i zvukovky do rozhraní Firewire, ale od těch už se dle mého přehledu opouští, protože port Firewire plně nahrazuje rychlejší USB 3.0.

VST pluginy

gs-201

K domácímu tvoření je v každém multitrack software už většinou přiřazeno několik plugin v základu. Plugina je defakto program, upravující zvuk a co je zde hlavní je v případě VST kompatibilita napříč veškerými multitracky, které tento formát podporují. Pro příklad jsou to softwarové efekty jako delay, chorus, reverb, různé ekvalizace, pitch shiftery, dolaďovače zpěvových linek, kompresory, prostě úplně všechno. Jelikož jsou VST kompatibilní, tak je společnosti vyrábí hodně rády. Proto jich existuje statisíce, možná miliony a lidské představivosti se meze nekladou, takže jsou zde simulace klasických legendárních hardwarových serepetiček, až po úplně originál haluzy. Můžete si pomocí pluginu nasimulovat zvuk lampového zkresleného aparátu a to dnes už v dostačující kvalitě. Takže pro nahrávání celé kapely vám stačí prakticky jedna elektrická kytara a mikrofon. Bicí a basa se naklikají v midi, případně se kytara pitchshifterem podladí o oktávu níže (nejsou dostačující výsledky) a kytara se pak bez jakékoliv zkreslovací krabičky stane od clean amp zvuku po higainový masakr.

V podstatě se dá VST pluginy nahradit veškerý hardware ve studiu. Spousta pluginů je zdarma a najdou se mezi nimi výborné kousky.

VST pluginy zdarma stahuji často například z tohoto webu vst4free.com.

VSTi instrumenty

SI-drums

Pokud do svého multitracku dostanete jakýmkoliv způsobem midi zápis, tedy buď noty myší naklikáte do tabulky „doby/tóny“, nebo skrz nějaký midi nástroj typu klávesy, či bicí nahrajete, tak zde je odpověď na otázku jak tento midi zápis ozvučit.

VSTi tedy virtuální nástroj obsahuje samply daného nástroje. Tyto nástroje hrají to, co najdou zapsané v midi mapě. Ta se zapisuje, jak už bylo řečeno pomocí midi nástroje, nebo v midi editoru kde jsou svislé čáry jako doby a vodorovné jako výšky tónu. Zaklikáním příslušných políček tedy dáte vědět počítači kdy má jakou dobu hrát které tóny (ano, jde jich i více najednou). Na takový zápis si můžete zapnout pomocí právě VSTi např. zvuk houslí, piána, bicích (píšou se v midi, jen ty tóny… např C často hraje zvuk kopáku, následující tóny výše mají další zvuky jednotlivých bubnů, některé tóny zůstavájí hluché), kytary, basy, různých elektronických syntetizérů, nebo jiných padělátek hudby 🙂

Bez externí zvukovky s několika free VSTi nástroji, několika free VST pluginy se na free multitracku dá udělat elektronická muzika, dostačující hiphop podklad, nebo celkem slušně znějící rocková věc (krom zpěvu a zejména bicí a zkreslené kytary nahradíte ale dost těžko). Potřebujete jen samotný počítač. Samozřejmě je pak pohodlnější mít interface s midi vstupem a alespoň klávesy, kterými zapisujete. Je to pak více hudba a méně klikání.

Já používám z VSTi jen modul na bicí, protože ty je doma v paneláku nahrát komplikované. Basu nahrávám baskytarou, kytaru kytarou a zpěv mikrofonem. Některé placené instrumenty na bubny jako třeba Addictive drums, nebo EZ Drummer jsou už hodně na úrovni a daly by se použít i pro profesionální účely. Rozdíl v bicích nahraných živým bubeníkem a naklikaných EZ drummerem by laik těžko poznal.

Mým cílem bylo vždy dostat z tepla domova profi znějící nahrávky. Postupem času se budeme blížit k nějakým výsledkům. Sám nejsem na konci, ale už vidím světlo v tunelu 🙂

Stay tuned!

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Otázka